Sepette ürün yok.

KAMPANYALAR

24 Ayar Altın Yakut Zümrüt Taşlı El İşi Gümüş Yüzük
Bu ürünümüzden yalnızca bir ad...
urunler/82672_Resim 022.jpg
299 TL
Yakut Zümrüt Taşlı El İşçiliği Gümüş Bayan Yüzük
Özel kesim zümrüt taşlı ve ufak yak...
urunler/67074_Yakut Zümrüt Taşlı El İşçiliği Gümüş Bayan Yüzük.jpg
279 TL
El İşçiliği Yakut Zümrüt Taşlı Bayan 3'lü Takım

Tamamiyle el emeği göz nuru bu takımd...
urunler/3106_El isi yakut zumrut takım.jpg
479 TL
El İşçiliği Yakut Taşlı Erkek Gümüş Yüzük
El işçiliği yakut taşlı 925 ayar güm&u...
urunler/6031_el işi yakut yüzük 4 fotoşok.jpg
249 TL
Damla Kehribar 33'lük. 925 ayar gümüş püskül.
Arpa kesim 33'lük damla kehribar tesbih.P&uum...
urunler/40636_damla kehribar.jpg
475 TL
Kesme Onix Taşlı Erkek Yüzük
925 ayar gümüş kesme onix taşlı erkek y&...
urunler/45318_kesme onix tasli erkekyuzuk.JPG
79 TL
Hasır Motifli Erkek Yüzük
Hasır ve yıldız motifli sarı kısmı bronz erkek g&u...
urunler/93721_hasır yılsız erkek yüzük.JPG
99 TL
Zirkon Taşlı Ay Yıldız Erkek Yüzük
Ay ve yıldız motifli bu ürünümü...
urunler/21775_ay yıldız zirkon erkek yüzük.JPG
75 TL
Düz Siyah Onix Taşlı Erkek Yüzük
Siyah düz onix taşlı taş duvar desenli 925 ay...
urunler/12156_duvar onix erkek yüzük.JPG
79 TL
Siyah Kesme Onix Taşlı Erkek Yüzük
Oval siyah kesme onix taşlı erkek yüzük ...
urunler/68212_oval onix taşlı erkek yüzük.JPG
55 TL


Takı Sözlüğü


 A  

Ag : Gümüşün kimyasal simgesidir.

Ağartma :
 
Gümüş , altın gibi kıymetli metallerin inceltilmiş sülfürik asit içerisine atılarak bekletilmesi bir süre asit içerisinde üzerinde kararmaların , pisliklerin vs çözülmesinden sonra şalama aracılığı ile yakılarak iyice temizlenmesi işlemidir.Bu işlem sonucunda gümüş beyaza yakın altın çok açık sarı bir renk aldığı için bu adı almıştır.

Alman gümüşü 
Belirli oranlarda çinko , bakır ve pirinç madenlerinin karıştırılarak elde edildiği bir alaşım türünün adıdır.Maddi değeri sadece yapılan ürünün işçiliği kadardır. Karışımın içerinde çinko % 25 oranında diğer madenlerin birbirine tutulmasını tam olarak sağlamak için % 25 oranında kullanılmaktadır. Bakır ve pirinç Çinkonun rengini aldıkları için oranları genellikle geriye kalan miktarın yarı yarıya şeklimde olur.

Astar :
 Gümüş , altın gibi kıymetli metallerin silindirden geçirilerek ince bir plaka haline getirilmesidir.Bu işleme astar çekme işlemi denmektedir.

Ayar : Altın , gümüş gibi kıymetli metallerin üzerinde bulunması gereken  işlenmiş o metalin saflık derecesini gösteren rakamlardan oluşan bir nevi damgadır. Gümüş sektöründe 1999-2000 yıllarına kadar belirli bir alt sınır ( 800 ayar) olarak belirlenmiş bu yıllardan sonra Kuyumcular Odası tarafından takılarda 925 ayar standart haline getirilmiştir.Tabak , gondol , kaşık , tepsi gibi iri parçalarda 800 ve 900 ayar standardı halen devam ermektedir.

 B  

Baget : Önceleri değerli taşların kesiminde kullanılan dikdörtgenler prizması şeklindeki kesim tekniği sonucu ortaya çıkan taş montürünü verilen isimdi. Tamamiyle el işçiliği olarak yapıldığı için sadece değerli taşlarda kullanılırdı. Son zamanlarda ilerleyen teknoloji ve lazerli kesim makinalarının icat edilmesiyle takı sektöründe kullanılan tüm doğal taşlara uygulanan işlemin adıdır. Enteresandır değerli taşlar halen el işçiliği yöntemiyle kesilmektedir... 

 C  

Cila :
Doğadan maden olarak çıkarılan ve işlenen tüm metallarin parlak bir görünüm ve pürüzsüz bir yüzey elde etmek amacıyla işleme tabi tutulması daha doğrusu parlatılıp pürüzsüzleştirilmesi için gereken genellikle sert jöle halinde olan , değişik kimyasalların oluşturduğu bir bileşimin adıdır. Cila metallarin yanında yine işlenecek tüm taşlarda da kullanılmaktadır. Buna takılarda veya süs eşyalarında kullanılan taşların yanında mermer ,gibi yapı sektöründe kullanılan madenlerde dahildir.


Cilalama : 
Altın , gümüş kıymetli madenlerin imalat veya tamir gibi işlemlerden sonra üzerinde oluşan çizik , ateş değdiği için oluşmuş matlık veya taşları takırlırken oluşan lekelerin silinmesi için genellikle yumuşak cilalanmış cila fırçasının yüksek devirli cila motorları kullanılarak giderilmesi ve parlak bir görünüm elde edilmesi işlemidir.

 Ç  

Çapak : Genellikle dökün yapılarak imal edilen takı çeşitlerinde kalıpların içerisinde kalan hava boşlukları veya kalıbın fazla kullanılması sonucu oluşan deformasyon yerlerine döküm esnasında kullanılan madenin girmesi sonucu ana kalıpta olmayan çıkıntı veya girintilere verilen isimdir. Farklı döküm tekniklerinde dahi görülebilmektedir....

Çift : Parmakla tutulamayacak kadar küçük objeleri , taşları veya kaynak gibi işlemler sırasında ateşten elleri korumak için kullanılan cımbızın daha büyük ancak tutma hassasiyetini arttırmak için daha ince imal edilmiş takı ustalarının sıklıkla kullandığı bir gereçtir. 

 D  

Derece :
 Santrafüj döküm tekniği ile üretimi yapılan takı çeşitlerinin tek seferde yapılan dökümüne verilen isimdir. Dökümü yapılan takı çeşidine göre ağırlığı ve derece içerisinde bulunan takı sayısı değişiklik arz etmektedir. Mesela küpe dökümü yapıyorsanız ağırlık az ama adet fazla olur.Yüzük dökümü yapıyorsanız adet az ağırlık fazla olacaktır...


Dolap :
 
Cilanmış takıların üzerinde kalan cilayı veya belli bir süre açıkta beklediği için sararmış , karamış veya tozlanmış takıların temizlenmesi amacıyla sıcak ilaçlı suyun bulunduğu suyu hareketlendirmek ve içerisinde bulunan metal topların takıların yüzeyine çarparak temizlemesine yardımcı olmak amacıyla düşük voltaj elektiriğin verilerek takıların temizlendiği temizlik kabının ismidir. Bu işleme dolap yapmak veya dolaba atmak denir. Bir nevi takılar için üretilmiş çamaşır makinesi diyebiliriz...

 E  

Eğe : Çoğunlukla elde yapılan özel imalat ürünleri yapan zanaat erbabı ustaların ve tamir , tadilat gibi bakım işleriyle ilgilenen ustaların kullandığı ürünlerin üzerindeki fazlalıkları almak ve düzeltmek amacıyla kullanılan , törpülemeye yarayan yuvarlak , kare , düz , üçgen , yarım yuvarlak gibi farklı çeşitleri ve farklı kalınlıkları olan el aletlerine verilen isimdir.

 F  
 
Faset : Asıl olarak pırlanta taşların yüzeyine verilen isimdir. Ancak günümüzde özellikle gümüş takı sektöründe alt kısmı düz , üst kısmı kesme bombeli yarı değerli taşları ifade etmek için kullanılmaktadır. Faset tabiri baskı ve matbaa işlerinde de baskı kalıplarıyla ilgili kullanılmaktadır.

 G  

Güverse : El işçiliği takılarda genellikle takının taşlarını süslemek için kullanılan gümüş yada bronzdan imal edilmiş toplara verilen isimdir. Yapılmak istenen güversenin buyutuna göre önce gümüş veya bronz telden bir halka yapılır . Halka düz bir zemin üzerinde ısıtıldığı zaman eriyerek top şeklini almaktadır. Yapılan halka ne kadar düzgün olursa güverse de o kadar pürüzsüz ve yuvarlak olmaktadır.  Buna örnek aşağıdaki linkleri inceleyebilirsiniz.
Yüzüklerin üstündeki gümüş toplar güverse dir.
http://goo.gl/aPuvsY 
http://goo.gl/iMgBFe

 H  

Habbe : Türkçe de tane anlamında kullanılmaktadır. Tesbih sektöründe ise yapılan bütün tesbihlerin tanesine verilen isimdir. Tesbih tanelerinin ebatı ve torna şekilleri farlılık göstermesine rağmen bütün tesbih taneleri için kullanılmaktadır.

Hadde : Üzerinde 10 mikrondan 200 mikrona kadar delikler bulunan 1 cm kalınlığında çelik plakalara verilen isimdir. İmal edilmiş gümüş veya altın telleri inceltmek amacıyla kullanılır. Üzerindeki delikler huni şeklindedir. Mesela 20 mikron kalınlığındaki tel huninin ağızı geniş olan kısmına girer daralarak incelir ve uzar diğer uçtan 10 mikron olarak çıkar.

 K  

Kaplama : Genellikle kıymeti olmayan metal takıları elektroliz yöntemiyle altın veya gümüş gibi gösterme amacıyla ince bir tabaka halinde metalin üzerine renk verme işlemidir. Altın ve gümüş gibi kıymetli takılarda ise rodyum-rose gibi oksitlenmeyi ve kararmayı önleyici kaplama çeşitleri kullanılmaktadır.

Kapşon :
 
Nadiren de olsa kabaşon da denmektedir. Alt kısmı düz üst kısmı bombelli veya düz formda pürüzsüz taşları ifade etmektedir.
 1-Bombeli kapşon taş örneği :http://www.gumusbazaar.com/u_oval-ametist-tasli-lale-motif-erkek-yuzuk_4409_oval-ametist-tasli-lale-motif-erkek-yuzuk.html
 2- Düz kapşon taş örneği :http://www.gumusbazaar.com/u_oval-onix-tasli-erkek-yuzuk_4452_oval-onix-tasli-erkek-yuzuk.html

Karga Burnu : Uçlara doğru sivrilen ufak penselerin geneline verilen isimdir. Takı sektörünün haricinde kullanım alanı çok geniştir. Ancak karga burnu olmayan gümüşçü yoktur dersek abartmış olmayız.Yuvarlak ve düz olmak üzere iki çeşidi vardır.

Kıl Testere : Mikronluk kalınlığa sahip genellikle özel imalat işlerinde kullanılan altın veya gümüşlerin çok küçük ayrıntılara kadar kesilmesine imkan veren el aletidir. Son dönemlerin modası isimli kolye yapımında çok kullanılmaktadır.

 L  

Lehim :
 Düşük ısıda eriyebilen genellikle taşlarının veya derili , ipli takılarda deri ve ip kısımlarının yanma riski varsa bu tür takıları tamir ederken kullanılan kaynak hammaddesine verilen isimdir. Belirli oranlarda kalay ve kurşun madenlerinin karıştırılmasıyla elde edilir. Gümüş altın tamircileri çok sağlam olmadığı için lehimi tercih etmezler ancak riskten dolayı son çare olarak kullanılmalıdır.


Lup :
 Değerli taşların kesimini , renk tonlarını veya içerisindeki damarlı görmek amacıyla yapılmış büyütme oranı yüksek , ebat olarak göze yerleşecek şekilde küçük bir tür büyütece verilen isimdir. 


 M  

Malafa : El işçiliğiyle yapılan yüzük ve bilezik modellerinin imalatı veya üzerine desen işlenmesi sırasında kullanılan tahtadan yapılmış koni biçimindeki alete verilen isim.  

Makrome : Çok eski zamanlardan beri kullanılan bir tür ip bağlama tekniğidir.Zayıf ipleri sağlamlaştırmak veya iplerden şerit elde etmek için kullanılır. Takı sektöründe ise bileklik yapımında genellikle kırmızı renkli iplerden kordon yapılarak kullanılmaktadır.

Mengeç : Sallantılı küpelerin üst kısmındaki kulağa takılan yarım yuvarlak şeklindeki kısıma verilen isimdir.

Mıhlama : Pırlanta ve elmas takıların tamamında gümüş takıların ise genellik zirkon taş kullanılarak imal edilen modellerinde kullanılan taşı kasaya tutturmak için yapılan işlemin adıdır. Bezel ( gömme )-Tırnaklı -Kanal -Çubuk- Pave -Çubuk gibi birçok çeşidi bulunmaktadır. Son dönemlere kadar el işçiliği olarak yapılan mıhlama döküm tekniklerinin gelişmesiyle seri üretim şeklinde yapılabilmektedir.

Mihenk : Altının ayarını veya metalin altın olup olmadığını test etmek amacıyla kullanılan doğal bir taştır.Test edilecek parça ile taşa bir çizik atılır daha sonra atılan çiziğin üzerine asit damlatılır eğer altın ise çizik olduğu gibi kalır.Çiziğin kalınlığına göre tecrübeli ustalar ayarınıda anlayabilirler.

Mikron : Mikron kalınlık ölçü birimidir. Genellikle gümüş zincir bileklik ve sallantılı küpelerin kulağa geçen kısımlarında kullanılan telleri ifade ederken kullanılır. Mesela şu model zincirin 50 mikronu veya bu iri bir küpe olduğu için 70 mikron tel kullanılmıştır gibi. 
 1 mm =100 mikron dur.

Mine : Çini , seramik gibi sektörlerde de kullanılan cam tozlarının çeşitli renklendiriciler ile karıştırılıp eritilerek yapılan , kuruduğu zaman parlak ve kendine has bir görünümü olan maddeye verilen isimdir. Takı sektöründe genellikle ince ayrıntılı takılarda kullanılmaktadır. Mine cam bazlı bir madde olduğu için kolye ve küpe yapımında daha sık kullanılmaktadır. Yüzükler sağa sola çok çarptığı için yüzük üzerindeki minenin kırılma riski daha fazladır.

Miskal :
 Altın ve gümüş takıların özellikle inci ile dizayn edilen tasarımlarında kullanılan incinin ağırlığını ölçmek için kullanılan bugün ki ölçü birimlerine göre 4,8 grama tekabul eden ağırlık ölçüsü birimidir. Eskiden kullanılan ağırlık ölçüsü dirheme göre 1,5 dirhem 1 miskal gelmektedir. Kuran-ı Kerimde mealen " kim bir miskal iyilik yaparsa karşılığını bulur , kim bir miskal kötülük yaparsa karşılığını bulur " ifadesi ile geçmektedir.

Montür : Takıların üzerine monte edilen taşların oluşturduğu modele verilen isimdir. Taşların monte edildiği üst kısma da montür denilmektedir. Lale montür küpe veya elmas montür takım şeklinde sıklıkla kullanılmaktadır.


 N  

Nakkaş : Nakşeden nakış işleyen anlamında kullanılmaktadır. Nakkaş aslında sadece nakış yapan değil resim-çini- gibi bezeyerek el işçiliği imalat yapan bütün dallardaki ustalara verilen isimdir. Gümüş ve altın takı sektöründe ise hasır veya kumaşa işleme yapan ustalara verilen isimdir.Gelinliklerden , feslere ; sandık örtülerinden , kaftanlara kadar çok çeşitli alanlarda sanat icra etmektedirler.

Nişadır : Amonyum kolrürün halk diline yerleşmiş adıdır. Atasözlerimizde ve deyimlerimizde yer edinmiş nişadır takı sektöründe kaynak işleri yapılırken kaynağın yapılacağı yeri temizlemek amacıyla kullanılır. Tekstil , kimya sanayi , kuru piller ve deri sanayinde de kullanıldığı bilinmektedir. 


 O  

Oksit : Havada bulunan nemim metaller üzerinde birikmesi sonucu oluşan katmana denmektedir. Takı sektöründe özellikle gümüş ürünlerde hem eskitme havası verdiği için hemde otantik bir görünüm elde etmeye imkan sağladığı için sıklıkla yapay oksitlenme işlemi kullanılmaktadır.

Ons : Ons kütle ölçüm birimidir. Kendi içinde çeşitleri vardır. Gümüş , altın ve platin gibi kıymetli metallerin ; elmas , yakut , pırlanta gibi kıymetli taşların kütle ölçüm işlemlerinde kullanılır. Altın gümüş gibi metallaerin külçe ölçümlerindeki saflık değerlerine ons başına tekabul eden gram değeri değişiklik gösterir. Fransada 1 ons = 30,59 gr iken Amerika ve İngilterede 1 ons = 28,349 gr dır. Uluslar arası piyasalarda 1 ons: 31,10 gr olarak işlem görmektedir.

 P  

Pafta : Gümüş ve altın işleyen ustaların kanal veya yiv açmak için kullandıkları alete denir.Aynı zamanda vida ve somun şeklindeki imal edilen kilitlerin her ikisindeki dişleri açmak içinde kullanılır.  

Palmer : Mikrometre . Kalınlık ölçmeye yarayan alete verilen isim. Yaygın ve çok kullanılan ismi kumpastır. 

Pandantif : Gerdanlık tarzı tek zincir üzerinde bir veya üçgen oluşturacak şekilde çok sayıda sallatısı olan boyunluklara verilen isimdir.Mimaride kubbeli yapılardaki taşıyıcı kemerlerin oluşturduğu şekilde pandantif olarak geçmektedir.

Patina : Bakırın hava neminden oksitlenmesi sonucu üzerinde oluşan yeşil tabakaya verilen isimdir. Demir nasıl oksitlendiğinde kahverengi bir renk alıyorsa bakırda yeşerir.

Pota : Metallerin eritilme işleminde kullanılan iç yüzeyi pürüzsüz , seramik yapıdaki kaba verilen isim . Metaller eritilmeden önce bu kabın içine konur ve kapla birlikte eritme ocağının içine oturtulur. Kabın en büyük özelliği içindeki metalin eriyip sıvı hale gelmesine rağmen şeklinde her hangi bir bozulma olmaması ve erimiş metali pürüzsüz yüzeyi sayesinde tutmamasıdır. 

 R  

Ramat : Altın ve gümüş üretimi yapılan yerlerde önlenemeyen maden firelerinin karıştığı çöp , toz gibi imalat atıklarından ayrıştırılarak madenini elde edilme işlemine verilen isimdir. Ayrıca bu imalat artıklarına da içinden maden ayrıştırma işlemi yapılmamışsa ramat denmektedir. Ramat imalathanenin kapasitesine göre yılda bir veya birkaç defa biriktirilir ve ramatçıya gönderilerek ayrıştırma işlemine tabi tutulur. Özellikle altın atölyeleri için ramat elle tutulur bir meblağ oluşturmaktadır.

Rodaj : Takı olarak imal edilen ürünlerin rodyum ile kaplanması işlemine verilen isimdir. Ayrıca rodyum kaplı ürünlere rodajlı ürünler tabiri kullanılmaktadır. Rodyum ilk defa 1930 yıllarda beyaz altın dediğimiz takı çeşidini ortaya çıkarmak için kullanılmış parlaklığını uzun süre kaybetmediği anlaşılınca giderek takı sektöründe yaygınlaşmıştır. Gümüşün kararmasını neredeyse imkansız hale getirdiği için özellikle parlak gümüşlerde sıklıkla kullanılmaktadır.
 
Rodyum : Kıymetli madenler arasında en pahalı olanıdır. Dayanıklılığı yüksektir. Yansıma oranı gümüşte % 90 iken rodyumda % 78 dir. Ancak gümüş çok hızlı bu yansıma oranını kaybeder ; rodyum ise dayanıklılığından dolayı bu yansıma oranını uzun süre korur. Yüksek ısıya maruz kaldığında bile oksitlenme yapmaz.

 S  

Sarraf : Genellikle altın alım satımı yapan kişilere eski dilde verilen isimdir. Bu ticarete veya meslek koluna sarrafiye denmektedir. Sarraflar önceki dönemlerde bir usta yanında yetişir ve ustasının destur vermesi ile bu ünvanı alırdı daha sonra maddi ve hukuki gereklilikleri yerine getirdiği takdirde bir sarrafiye dükkana açarak ticaret hayatına başlarlardı.Günümüzde sadece maddi ve hukuki gereklilikleri yerine getirebilen herkes bir sarrafiye sahibi olabilmektedir.

Savat : Çoğunlukla gümüş ve altın takılarda kısmı olmak koşuluyla bakır takı işlemesi yapan bazı yerlerde kendine has bir usülde kurşun kullanılarak yapılan işlemelere denir. Bu tür takılara savatlı denmektedir. Savat işleme modelleri siyah olduğu için kara nakış olarak da adlandırılmıştır. Türkiyede Afgan gümüşü tarzında ve Mardin de süryani ustaların yaptıkları takı modellerinde görülmektedir.

Sıvama : Taş mıhlama tekniklerinden birisi olan sıvama taşın etrafının kullanılan metalle komple çevrilmesi sonucu elde edilmektedir.Gömme yuva olarak de adlandırılmaktadır. Değerli taşlarda taşın düşmesini veya kırılmasını neredeyse tamamen engellediği için sıklıkla tercih edilmektedir.

 Ş  

Şalama : Şaloma da denmektedir. Takı imalat ve tamirat işlerinde kullanılan , kaynaklama ve ısıtma işlerinin gerçekleştirildiği değişik kalınlıklar ve ısıda alev üreten ; genellikler tüp gazla çalışan alete verilen isimdir. Son dönemde teknolojinin gelişmesiyle tüp gaza oksijen karıştırılarak ısının verimliliği artırılmış ve alevin kalınlığı azaltılmıştır. Böylece çok küçük ve çok ince imalat ve tamirat işleri takının diğer kısımlarına zarar vermeden yapılabilir hale gelmiştir. 
 
 Şanel : Teknik terim olarak şarnel de denmektedir. Boru şeklimde imal edilmiş çoğunlukla altın ve gümüş parçalara denmektedir. En bilindik kullanım alanı halka küpeler ve zincir ile bileklikler de bulunan kilit sistemleridir . Şanel parçalar bilinenin aksine düz değil imal edilmek istenen küpenin veya kilidin büyüklüğüne göre yuvarlanarak imal edilir.


 T  
 
Takoz :  Altın ve gümüş işlemeciliğiyle uğraşan ustaların tezgahlarında bulunan üzerinde kıl testere , tesviye veya ufak tamiratların yapıldığı uç kısmı çatal veya üçgen bir çıkıntı oluşturacak şekilde kesilmiş tezgaha sabitlenmiş ahşap parçaya verilen isimdir. Genellikle hurda olarak eritilen metallerin kalıba dökülüp soğutulduktan sonra ki haline de takoz denmektedir. 

Tav : Altın gümüş gibi metallerin işlenebilecek kıvama gelmesi için yeterli ısı ve nem kazandırılması işlemidir. Şalama aracılığı ile metalin ısıtılarak yumuşatılmasına ve istenilen kalıba sokulmasına tavlama denmektedir.

  ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Atatürk Bulv 97/59 Kızılay/Ankara
Tel : 0312 425 57 34
Gsm : 0532 449 65 95
Email: info@gumusbazaar.com